Soroptimistklubbars blogg

Trendkväll i Hästveda

Publicerat torsdag 7 april 2016 kl: 15:00 Mihaela Aquelius
apr 2016

Trendkväll i Hästveda

 

Onsdagen den 6 april arrangerade Hässleholm Soroptimistklubb en inspirationskväll i Hantverksgården i Hästveda. En skönhetskonsult från Mary Kay, syster i vår klubb, Elin Nilsson och Karin Nilsson från Modeverkstan i Osby visade vårens och sommarens trender inom smink och kläder.

Drygt hundra kvinnor besökte denna arrangemang. Vi passade på att kort informera om soroptimismen, våra Sverige program och projekt samt klubbens egna internationella och lokala projekt. Lottförsäljningen gick över förväntans bra och det tackar vi för alla de som bidrog till det. Pengarna går till våra satsningar på flickor och kvinnor. Behållningen från kvällen går till den lokala kvinnojouren, Frida kvinnojour samt den lokala avdelningen av Brottsofferjouren.

  0 Kommentarer

Lägg till kommentar